Pozew rozwodowy – jak go napisać? Czy warto zrobić to samemu?

wrz 2, 2022

Związek małżeński to stan, w którym dwoje ludzi łączy się ze sobą na długie lata. Trwałość małżeństwa jest jedną z podstawowych zasad polskiego prawa rodzinnego. Zasada trwałości małżeństwa nie oznacza jednak jego nierozwiązywalności. Różne sytuacje życiowe oraz nawarstwiające się problemy niejednokrotnie zmuszają nas do zastanowienia się nad tym, czy dany związek należy kontynuować, biorąc pod uwagę zarówno dobro własne, jak i drugiego z małżonków. W przypadku wystąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego warto rozważyć wniesienie pozwu o rozwód do sądu. Przedmiotowe pismo procesowe musi jednak spełniać ściśle określone warunki formalne. Interesuje Cię jak napisać pozew o rozwód w sposób prawidłowy? Oto kilka najistotniejszych informacji.

Pozew rozwodowy w kilku krokach

Kiedy już postanowisz złożyć wniosek o rozwód do właściwego sądu okręgowego koniecznie dowiedz się wcześniej jak poprawnie napisać pozew rozwodowy. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje rozwodów, czyli rozwód z orzeczeniem o winie, bądź bez orzekania o winie. W tym drugim przypadku sprawa zostanie rozwiązana znacznie szybciej, o ile w rzeczywistości doszło do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Już na samym etapie wstępnym pisania pozwu rozwodowego konieczne staje się określenie powodu, ze względu na który zdecydowałeś się zakończyć związek.

Do poprawnego napisania pozwu rozwodowego przyda Ci się wsparcie ze strony dobrego adwokata. Pomoc udzielona przez profesjonalistę pozwoli na rzetelne sporządzenie pozwu o rozwód, a także na dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych.

Pamiętaj, że w pozwie rozwodowym powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • oznaczenie rodzaju pisma – w tym przypadku pozew o rozwód;
  • oznaczenie właściwego sądu, wraz z adresem;
  • oznaczenie stron postępowania (powoda i pozwanego) – imię, nazwisko, adres miejsca zamieszkania, PESEL powoda;
  • wniosek o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód – z orzekaniem o winie (jeśli tak to kto ponosi winę), bądź bez orzekania o winie;
  • informacje dotyczące posiadania wspólnych dzieci;
  • wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem;
  • określenie wysokości alimentów, wraz z wyliczeniem potrzeb dzieci, na które mają być orzeczone;
  • wniosek o przesłuchanie świadka;
  • wniosek o zabezpieczenie powództwa;
  • uzasadnienie okoliczności, ze względu na które doszło do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego;
  • wniosek o zasądzenie alimentów na rzecz powoda – w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie;
  • wskazanie, czy strony postępowania podejmowały polubowne próby rozwiązania spornych kwestii.

Uwaga! Kluczową rolę odgrywa tytuł pozwu (Pozew o rozwód) wraz ze wskazaniem, czy rozwód ma nastąpić z orzekaniem o winie, bądź bez orzekania o winie. W pozwie koniecznie uwzględnij najważniejsze informacje odnośnie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem oraz przedstaw uzasadnienie złożenia wniosku o rozwód zawierające okoliczności, ze względu na które doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a także datę ustania wszelkich więzi między małżonkami. Ponadto w pozwie należy powołać dowody, np. dowód z zeznań świadków, dowody z dokumentów, dowód z opinii biegłych, mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Prawidłowo sporządzony pozew o rozwód niewątpliwie przyśpieszy całą procedurę, dzięki czemu finał rozprawy będzie miał miejsce o wiele wcześniej.

Najnowsze wpisy

Ugoda z bankiem czy proces sądowy? Co bardziej opłaca się frankowiczom w 2025 roku?

Ugoda z bankiem czy proces sądowy? Co bardziej opłaca się frankowiczom w 2025 roku?

Od lat kredyty frankowe są jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w polskim systemie prawnym i finansowym. Tysiące kredytobiorców prowadziło lub nadal prowadzi spory sądowe z bankami, a wielu zastanawia się, czy warto zawrzeć ugodę, czy raczej zdecydować się na batalię sądową.
W 2025 roku sytuacja frankowiczów pozostaje dynamiczna – banki nadal proponują ugody, ale jednocześnie sądy w większości przypadków orzekają na korzyść kredytobiorców. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Czy ugoda się opłaca, czy lepiej walczyć w sądzie? Przyjrzyjmy się aktualnym możliwościom.

czytaj dalej
Co oznacza intercyza? Przewodnik po ustrojach majątkowych w małżeństwie

Co oznacza intercyza? Przewodnik po ustrojach majątkowych w małżeństwie

Wielu przyszłych małżonków zadaje sobie pytanie, czy warto zawrzeć intercyzę. Wokół tego pojęcia narosło wiele mitów – niektórzy uważają, że podpisanie intercyzy oznacza brak zaufania w związku, inni postrzegają ją jako narzędzie zabezpieczające majątek. W rzeczywistości intercyza to jedno z rozwiązań prawnych dotyczących ustroju majątkowego małżeństwa, a jej wybór powinien być świadomą decyzją podjętą po dokładnej analizie własnej sytuacji finansowej i życiowej.

czytaj dalej

Zapraszamy do współpracy